فیزیک عنکبوتیمشاوره آموزشی

یادگیری فیزیک به زبان ساده

خب همه ما میدونیم که فیزیک چه درسی هست!! هر کی یه تعریفی داره، از نظر یکی فیزیک خیلی شیرینه، از نظر یکی فیزیک خیلی چغره، یکی میگه فیزیک راحته ولی گستردست و …. .

بالاخره هر کسی یه تعریفی داره و این تعریف متناسب با شخصیت و روحیات خودش هست. کسی که فیزیک رو آسون میدونه قطعا خوب بلده و راحت یاد میگیره و برعکسش هم کسی که با فیزیک مشکل داره، یعنی روحیاتش به این درس نمیخوره و خوب مفاهیم رو متوجه نمیشه. در کل یادتون باشه که یادگیری فیزیک واقعا سخت نیست.

حالا ما توی این مقاله، سعی میکنیم که روش های مطالعه فیزیک رو بخش بندی کنیم و هر کدوم رو به نحوی توضیح بدیم تا بتونید با یادگیری اون و تمرین و تکرار خودتون، از این به بعد فیزیک رو راحت تر درک کنید و بتونید با اون کنار بیاید. پس به طور خلاصه بگم که اول از همه باید مفاهیم پایه ای فیزیک رو درک کنید، بخش هایی که برای امتحان مهم تر هستند رو بیشتر تمرکز کنید و سعی کنید در خود کلاس فیزیک درس رو یاد بگیرید تا توی خونه فقط به تمرین بپردازید.

در ادامه با ما همراه باشید :

بخش اول: درک مفاهیم پایه ای فیزیک!

حفظ کردن ثابت های اصلی

۱- حفظ کردن ثابت های اصلی

در فیزیک، به نیروهای خاصی مثل نیروی شتاب گرانشی زمین، ثابت های ریاضی اختصاص داده شده اند. این یک راه ساده برای تصور کردن نیروهایی است که معمولا مشابه اعداد نمایش داده می شوند، علیرغم اینکه کجا یا چطور استفاده می شوند! این یک ایده هوشمندانه برای بخاطر سپردن بیشتر ثابت های عمومی (و واحدهایشان) است. البته اغلب آنها را در امتحان ها نخواهند داد! پس به نفعتان هست که حفظشان کنید تا مثل ای کیوسان سر امتحان گیج نزنید. در زیر هم تعدادی از این ثابت هایی که بیشتر اوقات استفاده می شوند را ذکر می کنیم:

۲- حفظ کردن معادلات اصلی

حفظ کردن معادلات اصلی

در فیزیک، روابط بین تعدادی نیروهای مختلف که در جهان فعالیت می کنند، توسط معادلات توصیف می شوند. برخی از این معادلات خیلی ساده هستند و بعضی دیگر هم کاملا پیچیده هستند! این پیچیدگی ممکن است که مغزتان را گیج کند ولی باید آیکیوی قوی داشته باشید چرا که داشتن ساده ترین این معادلات و حفظ کردنشان در ذهنتان و دانستن اینکه چطور آنها را استفاده کنید، خیلی حیاتی و مهم است برای اینکه در حل مسائلی که چه آسان باشند چه سخت! خیلی به کارتان می آید! حتی سخت ترین و گیج کننده ترین مسائل هم اغلب با استفاده از چندین معادله ساده حل می شوند یا با تغییر دادن این معادلات ساده، در موقعیت های جدید می توانند به طور مناسبی عمل کنند.

این معادلات اصلی،  آسانترین بخش فیزیک برای یادگیری هستند. و اگر شما آنها را به خوبی انجام دهید. احتمالش زیاد خواهد بود که شما بتوانید حداقل بعضی از بخش های هر مساله پیچیده که با آن روبرو می شوید را بدانید.

فقط تعداد کمی از مهمترین معادلات در زیر آورده شده است:

معادلات فیزیک

۳-مطالعه مشتق گیری از معادلات اساسی

مطالعه مشتق گیری از معادلات اساسی

حفظ کردن ساده ترین معادلات، این یک چیزی هست! اما اینکه بفهمید چرا حالا این معادلات کار می کنند یک چیز دیگری است! اگر شما بتوانید که زمانی را اختصاص دهید برای یاد گرفتن اینکه هر معادله فیزیکی اصلی چطور مشتق گرفته می شود، به شما درک واضح تری از ارتباط بین معادلات را می دهد و این باعث می شود که شما حل کننده مسائل متنوعی شوید. از آنجایی که شما اساسا می دانید که این معادلات چطور کار می کنند! شما قادر خواهید بود که  از آن به طور موثر استفاده کنید، البته اگر آنها را به طور ساده تکرار کنید و خصوصیات آنها را به طور دسته ای در ذهنتان حفظ کنید. بعید نیست که اگر اینطور پیش بروید در آینده ای نزدیک، مخ فیزیک خواهید شد!

بیشتر بخوانید :   Personal Tests Bogo Gives you

برای مثال، به این معادله ساده نگاه کنید: شتاب = تغییر در سرعت / تغییر در زمان، یا

فرمول شتاب

شتاب در واقع همان نیرویی است که باعث می شود یک جسم با سرعت تغییر کند. اگر این جسم دارای سرعت اولیه در زمان اولیه  و سرعت نهایی هم در زمان نهایی باشد. شتاب این جسم می تواند از سرعت اولیه تا سرعت نهایی تغییر کند. شتاب در اینجا، لحظه ای نمی تواند باشد- مهم نیست که سرعت آن چطور رخ می دهد، اینجا می خواهیم رابطه ای را پیدا کنیم بین زمان های مختلفی  که جسم با سرعت اولیه طی می کند و موقعی که سرعت نهایی را بدست می آورد. بنابراین:

سرعت نهایی

۴-یادگیری مهارت های ریاضی مورد نیاز برای انجام مسائل فیزیک.

به ریاضی، اغلب “زبان فیزیک” گفته می شود. متخصص شدن در اصول ریاضی، یک روش عالی برای بهبود توانایی تان برای مهارت داشتن در فیزیک است. بعضی از معادلات پیچیده فیزیکی حتی نیاز به مهارتهای ریاضی تخصصی (مانند مشتق گیری و انتگرال) دارد تا حل شود. در زیر تنها بخشی از مباحث ریاضی اشاره شده که می توانند در انجام مسائل فیزیکی به شما کمک کنند:

پیش نیاز جبر و جبر ( برای معادلات پایه ای و مسائل پیدا شده ناشناخته)

مثلثات ( برای نیروهای دیاگرامی، مسائل چرخش و سیستم های زاویه دار)

هندسه ( برای سر و کار داشتن با مسائل مربوط به مساحت، حجم و غیره)

جبر پیشرفته حساب دیفرانسیل و انتگرال (برای مشتق گیری و انتگرال از معادلات فیزیکی- معمولا مباحث پیشرفته)

بخش ۲: استفاده استراتژی تقویت نمره!

استراتژی تقویت نمره

۱-تمرکز بر روی اطلاعات مهم در هر مساله

مسائل فیزیک اغلب شامل ” شاه ماهی قرمز” هستند! یعنی دارای اطلاعاتی که نیازی به حل مساله نیست! موقعی که شما یک مساله فیزیکی را می خوانید، ابتدا بخش هایی از اطلاعات که به شما داده شده را شناسایی کنید. سپس تعیین کنید که چطور می توانید مساله را حل کنید. معادلاتی که به حل مساله نیاز دارید را بنویسید. سپس هر بخش از اطلاعات مساله را با متغیرهای مناسب تعیین کنید. از اطلاعاتی که نیاز ندارید هم چشم پوشی کنید. این می تواند برای شما یک مسیر آرامی باشد تا بتوانید مسائل را به طور صیحی تری حل کنید هرچند که سخت باشند.

برای مثال، اجازه دهید بگوییم که ما نیاز داریم شتابی که یک ماشین تجربه می کند و تغییرات سرعتش بیشتر از دو ثانیه است را پیدا کنیم. اگر وزن ماشین ۱۰۰۰ کیلوگرم  و شروع حرکتش از ۹  متر بر ثانیه و پایان آن ۲۲ متر بر ثانیه باشد. همان طور که در بالا هم اشاره شد، معادله استاندارد شتاب را مشاهده کردیم که به چه صورت است. توجه داشته باشید که در اینجا جرم جسم به حساب نمی آید! بنابراین ما می توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم که جرم ماشین ۱۰۰۰ کیلوگرم است.  پس ما باید به این صورت حل کنیم:

فرمول حل مسئله فیزیک

۲- استفاده از واحدهای صحیح برای هر مساله ای

فراموش کردن برچسب جوابتان یا استفاده نادرست از واحدها یک راه مطمن برای از دست دادن نکات آسان است. برای اینکه شما مطمان شوید هر مساله ای را به طور کامل درست انجام می دهید و معتبر است، مطمان شوید که برچسب جواب شما با واحد آن در اطلاعات مبحث که بیان شده، همخوانی دارد.  ( کمیت متغیر) برخی از معمول ترین واحدهایی که در اندازه گیری های فیزیک به طور مشترک مورد استفاده است، در زیر لیست شده است. به طور قاعده کلی هم توجه داشته باشید که تقریبا همیشه از واحد اصلی متریک برای اندازه گیری استفاده می شود.

واحدهای اندازه گیری در فیزیک

۳- جزئیات کوچک را فراموش نکنید (مثل اصطکاک، کشش و غیره)

مسائل فیزیک مدل هایی از موقعیت های دنیای واقعی هستند. به این معنا که آنها یک روش حقیقی آسانتری هستند تا همه چیزها را به وضعیت راحت تری درک کنیم. گاهی اوقات، این بدان معنی است که یک سری نیروهایی می توانند نتیجه حاصل از یک مساله را تغییر دهند. (به عنوان مثال: اصطکاک) که در مساله خارج از پیش بینی هست. اگرچه همیشه هم به این صورت نیست! اگر این جزئیات کوچک به طور صریح از مساله خارج شوند و شما به اندازه کافی اطلاعات برای حساب کردن آنها در جوابتان داشته باشید، مطمان باشید که دقیق ترین جواب برای آنها شامل خواهد شد.   برای مثال، اجازه دهید بگوئیم که پاسخ های مساله شما برای پیدا کردن سرعت حرکت برای یک بلوک چوبی با وزن ۵ کیلوگرم، که شتاب آن در طول یک کف صاف که تحت فشار نیروی ۵۰ نیوتونی باشد به صورت ( نیرو = شتاب * جرم ) است.  به نظر می رسد که جواب حل این مساله ساده (۵۰ = ۵ * شتاب) است.  هر چند در دنیای واقعی نیروی اصطکاک در مقابل حرکت رو به جلوی جسم، عمل می کند و به طور موثری کاهش نیروی آن تحت فشار قرار می گیرد. برای رهایی از این مساله، نتیجه در یک جوابی خواهد بود که  شتاب بلوک کمی سریع تر از دنیای واقعی باشد.

جوابهایتان را دوباره بررسی کنید

۴- جواب هایتان را دوباره بررسی کنید.

یک مساله فیزیکی که به طور متوسط سخت است، خیلی راحت می تواند که با دوازده عدد یا محاسبات ریاضی درگیر باشد. یک خطا در هر یک از اینها می تواند که باعث شود جواب شما خارج از محدوده باشد. بنابراین به ریاضی تان توجه کنید که چه کاری انجام می دهید. اگر شما زمان کافی دارید، جوابتان را در پایان دوباره چک کنید و مطمان شوید که ریاضی شما به حد کافی قوی است که توانستید مراحل  آن را به درستی انجام دهید.

بیشتر بخوانید :   What Is Formula For Alpha Minus Beta Α

در حالی که به سادگی کارتان را دوباره انجام می دهید، به یاد داشته باشید که این یک روشی است تا ریاضی تان را چک کنید، شما همچنین ممکن است که بخواهید از معانی مشترک بین مساله خودتان با زندگی واقعی استفاده کنید که این هم روشی برای چک کردن جوابتان است. برای مثال، اگر شما سعی دارید که تکانه (جرم * سرعت) یک جسمی که رو به جلو حرکت می کند را پیدا کنید، شما انتظار جواب منفی را نباید داشته باشید. از آنجایی که جسم نمی تواند منفی باشد و سرعت هم فقط زمانی منفی است که جهت آن منفی باشد.( به این معنا که مخالف مسیر جهت در چهارچوب مرجع باشد) بنابراین اگر شما جواب منفی بدست آوردید، احتمالا در یک خط از محاسبات شما خطا وجود دارد.

بخش ۳: بهترین را در کلاس فیزیک انجام دهید.

۱- خواندن مباحث قبل از درس دادن

در حالت ایده آل، شما نباید که در برابر مفاهیم جدید فیزیکی برای بار اول در کلاس آمده باشید. در عوض، سعی کنید که درسهای آینده را در کتابتان چند روز قبل از اینکه آنها در کلاس پوشش دهی شوند، بخوانید. البته به طور دقیق روی بحث ریاضی شان در این مرحله تمرکز نکنید ، بلکه روی درک مفاهیم کلی توجه کنید و سعی کنید مبحث مورد نظر را بفهمید. این به شما یک پایه محکم از دانش را می دهد که بر اساس آن شما قادر خواهید بود که به کار بردن مهارت های ریاضی را در کلاس یاد بگیرید.

توجه داشتن در طول کلاس

۲-توجه داشتن در طول کلاس

در طول کلاس، معلم مفاهیمی را توضیح خواهد داد که شما قبل از خواندن با آن مواجه می شوید و هرگونه موارد اصولی که شما به خوبی درک نکردید را توضیح می دهد.

بیشتر بخوانید :   Your own Dishes And also to Maths With the Not telling the truth Out of Graduate It is possible to Bookie

یادداشت برداری کنید و تعداد زیادی سوال بپرسید. معلم شما احتمالا از طریق مباحث ریاضی موضوع  را خواهد گفت، موقعی که او آن را انجام می دهد. بنابراین سعی کنید که ایده عمومی را داشته باشید از اینکه “چه اتفاقی می افتد”! حتی اگر شما به طور دقیق نوشته های هر معادله را به یاد نمی آورید ، چون داشتن این نوع از حس دانستن در اصل یک ارزش بزرگ به حساب می آید پس شش دنگ حواستان را جمع کنید.

اگر شما سوال های معطل کننده دارید برای بعد از کلاس با معلمتان صحبت کنید. سعی کنید که سوالهایتان تا حد امکان خاص نشان داده شود تا معلم بفهمد که شما در کلاس گوش داده بودید. اگر معلم مشغول نباشد، او احتمالا می تواند که یک قرار ملاقات برای شما در نظر بگیرد تا به شما در فهم آن کمک کند.

۳-یادداشت های خود را در خانه مرور کنید

برای پایان دادن وظیفه مطالعاتی و جلا دادن دانش فیزیکی تان، چند لحظه را به یادداشت هایتان وقت بدهید تا به زودی در خانه هم فرصتی برای مرور آنها داشته باشید.

انجام این کار به شما کمک خواهد کرد که دانش تان را نگهدارید و شما از کلاس آن روز استفاده کنید. به طور طولانی تری شما می توانید که صبر کنید و یادداشت برداری  برای مرور آنها بگیرید. سخت ترین آنها را که می خواهید یاد بگیرید و مفاهیم خارجی که بیشتر به نظر می رسند را یادداشت کنید. پس فعال باشید و از طریق مرور کردن یادداشت هایتان در خانه، با دانشتان نظر بدهید.

۴- حل سوالات تمرین

درست مثل ریاضی، نوشتن یا برنامه نویسی، حل مسائل فیزیک یک مهارت ذهنی است. بیشتر شما با استفاده از این مهارت، این مسائل برایش راحت تر خواهد شد. اگر شما در حال کوشش برای یادگیری فیزیک هستید، مطمان باشید که با تمرین های زیادی، مسائل حل می شوند. این نه تنها شما را برای امتحان آماده می کند، علاوه بر آن به شما کمک خواهد کرد تا بسیاری از مفاهیم را به طور واضحی از طریق اصولش یاد بگیرید.

اگر شما از نمره خود در فیزیک راضی نیستید. قانع نشوید که به طور ساده از مسائلی که برای تکلیف در خانه به عنوان تمرین تعیین شده اند، استفاده کنید. بلکه تلاش اضافی انجام دهید برای تکمیل مسائلی که معمولا با آنها روبرو نمی شوید- این مسائل در کتاب درسی تان به شما اختصاص داده نشده است، مثل مسائل رایگان آنلاین، یا حتی مسائلی که در کتابهای تمرین فیزیک است.

( این نوع از کتاب ها معمولا در کتابفروشی های دانشگاهی به فروش می رسند.)

استفاده از منابع کمکی که در دسترس شما هستند

۵- استفاده از منابع کمکی که در دسترس شما هستند

شما لازم نیست که سعی کنید یک دوره فیزیکی سخت را توسط خودتان تحمل کنید-بسته به وضعیت تحصیل خود، به معنای واقعی کلمه دهها راه برای دریافت کمک می تواند وجود داشته باشد. هر منبع کمکی که برای درک بهتر اصول فیزیکی شما نیاز دارید را دنبال کنید و استفاده کنید. اگرچه برخی منابع کمکی می توانند هزینه پولی داشته باشند. البته اکثر دانش آموزان، حداقل چند گزینه رایگان در دسترسشان است. در زیر فقط چند ایده آورده شده که به شما کمک می کند که چه کسی و چه چیزی را نیاز دارید که دنبال کنید:

معلم شما ( از طریق قرار ملاقات بعد از مدرسه)

دوستان (از طریق گروههای مطالعه و جلسات تکالیف)

معلم خصوصی فیزیک ( به صورت خصوصی استخدام شده یا به عنوان بخشی از برنامه مدرسه)

منابع شخص ثالث (مانند کتاب های مسائل فیزیک، سایت های آموزشی مثل آکادمی خان و غیره).

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button
Close